دوره ۴۲ - شماره ۴ (زمستان ۱۲-۱۴۰۰ - شماره پیاپی : ۹۵) - در حال انتشار ...                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


هیات علمی پژوهشگاه ، f_esmaeeli_s@yahoo.com
چکیده:   (201 مشاهده)
بافت‌های تاریخی یکی از مهمترین سرمایه‌های فرهنگی- تاریخی هر کشور محسوب گردیده که بیانگر هویت وجودی ساکنین آن مرز و بوم می­باشد. بافت­های تاریخی و به تبع آن ابنیه تاریخی همواره از سوی انواع مخاطرات طبیعی و انسانی مورد تهدید بوده و حفاظت از بناهای تاریخی نیازمند کسب دانش و مهارت خاصی است که یکی از مهمترین آن ها دانش مدیریت بحران بافت ها و ابنیه تاریخی می باشد. اولین مرحله از این دانش کسب شناخت کافی از ماهیت بنای تاریخی و رفتار ذینفعان از این بناهاست. لذا بناهای تاریخی به دلیل قدمت زیاد ساخت در مرحله اول نیازمند کسب شناخت کافی از مقاومت بنا، ساختار فضایی بنا، نوع حوادث و همچنین نوع رفتارهای ذینفعان است تا بتوان متناسب با آن­ها اقدامات پیشگیری را انجام داد. پژوهش حاضر از لحاظ هدف، کاربردی و از لحاظ روش، توصیفی ـ پیمایشی می‌باشد که با هدف شناسایی و تحلیل بحران‌ها و مخاطرات کالبدی موجود در بازار تاریخی تبریز بر اساس عوامل ذکر شده و به روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی صورت گرفته است. تعداد مخاطرات شناسایی شده در این پژوهش برابر با ۹ مخاطره آسیب­رسان به کالبد بازار بوده است که این موارد بعد از اولویت بندی به سه مخاطره اصلی (زلزله، آتش سوزی و تخریب عمدی سازه توسط بازاریان) تنزل پیدا کرد که مورد بررسی و تحلیل واقع شده اند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار Expert Choice انجام گرفت. نتایج یافته­های پژوهش نشان داد که هم از نظر شدت وقوع و هم از نظر فراوانی وقوع مخاطره زلزله، تخریب عمدی سازه توسط بازاریان و مخاطرات ناشی از آتش سوزی در اولویت اول تا سوم قرار دارند. در نهایت با توجه یافته­های پژوهش، پیشنهادهای کاربردی برای جلوگیری از وقوع بحران ارائه گردیده است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: حفاظت و مرمت
دریافت: 1400/6/15 | پذیرش: 1400/8/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.