دوره ۴۲ - شماره ۴ (زمستان ۱۲-۱۴۰۰ - شماره پیاپی : ۹۵) - در حال انتشار ...                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار پژوهشکده باستان شناسی ، mhsharifi588@yahoo.com
چکیده:   (205 مشاهده)
منطقه حاجیلرچای در شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی قرار دارد. بررسی­های باستان­شناسی منطقه به منظور روشن شدن چشم اندازهای استقراری منطقه انجام گردید. درمجموع سی محوطه در منطقه شناسایی شد که در این بین دو محوطه متعلق به عصر مفرغ میانی/جدید و پانزده محوطه متعلق به دوره تاریخی شناسایی شد. با وجود شواهدی از دوره مفرغ در منطقه، به نظر می­رسد که سکونت گسترده منطقه از دوره تاریخی  به بعد آغاز شده و تا به امروز نیز ادامه یافته است. منطقه حاجیلرچای ورزقان جزو نقاط تقریباً کمتر شناخته شده به شمار می­رود و پژوهش­های باستان­شناسی تاکنون در منطقه انجام نشده است. این بررسی ابتدا توسط پژوهش­های میدانی انجام یافت.سپس با نقشه­های GIS چشم انداز دقیق منطقه مشخص و الگوهای استقراری تبیین گردید. در این پژوهش تلاش گردید هر محوطه به تفکیک، علاوه بر ویژگی­های کلی وآسیب شناسی، معرفی الگوی استقراری منطقه نیز ارائه گردد . مهمترین پرسش این مقاله، بررسی الگوهای استقراری منظقه است که تاکنون به آن پرداخته نشده و مساله مهم این است که گونه شناسی استقرارهای حوضه رودخانه حاجیلرچای چگونه است؟ چه سنت­های فرهنگی در منطقه حضور داشته است؟ نتایج این بررسی نشان داد که اکثر محوطه­های باستانی در کنار رودخانه حاجیلرچای، از سرشاخه­های رودخانه ارس قرار گرفته­اند و شرایط زیست محیطی و نزدیکی به رودخانه و کد ارتفاعی نقشی مهم در ایجاد استقرارها داشته است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: پژوهش های باستان شناسی و تاریخ هنر
دریافت: 1400/5/18 | پذیرش: 1400/7/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.