دوره ۴۲ - شماره ۴ (زمستان ۱۲-۱۴۰۰ - شماره پیاپی : ۹۵) - در حال انتشار ...                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- محقق اردبیلی ، sara_sadeghi809@yahoo.com
2- Department of Archeology, Faculty of Literature and Humanities, Mohaghegh Ardabili University, Ardabil, Iran
چکیده:   (216 مشاهده)
‌سنگ‌نگاره یا پتروگلیف، از جمله هنرهایی است که حجاری آن‌ها از دوره پارینه‌سنگی تا عصر حاضر تداوم داشته است. این هنر تقریبا در بیشتر مناطق جهان مشاهده می‌شود. تاکنون شمار زیادی نقوش صخره‌ای شناسایی و معرفی شده که بخش زیادی از آن در زاگرس مرکزی به ویژه، غرب ایران (استان کردستان) قرار دارد. در این پژوهش، طی بررسی‌های باستان‌شناختی در سال ۲۰۲۰ سنگ‌نگاره‌های نویافته زرینه در ناحیه‌ای کوهستانی به فاصله ۵/۱ کیلومتری در غرب روستای زرینه مورد بررسی قرار گرفت. روش پژوهش در این مقاله به صورت میدانی و با رویکرد تاریخی- تطبیقی- تحلیلی است. در بخش میدانی به بررسی سایت مورد نظر در استان کردستان پرداخته شده است. در بخش تاریخی، کتابه‌ها، مقاله‌ها و گزارشات مرتبط با موضوع مورد بررسی قرار گرفته‌اند. سوالات اصلی پژوهش شامل: نگاره‌های زرینه شامل چه نقوشی است؟ نقوش زرینه نماد چه موضوعاتی هستند؟ سنگ‌نگاره‌های زرینه قابل مقایسه با چه محوطه‌هایی است؟ گاهنگاری نسبی محوطه متعلق به چه بازه زمانی است؟ نقوش سنگ‌نگاره زرینه در برگیرنده نقش‌هایی است که به صورت مجموعه‌هایی از: تصاویر حیوانات (اسب، بزکوهی، پلنگ، شتر)، هندسی (چلیپا، چرخ)، ابزارآلات (تیر و کمان، کمند، چوبدستی) و نقوش انسانی است. نگاره‌ها به روش کوبشی و به سبک استیلیزه و مقداری حجمیک بر روی سنگ‌هایی از جنس آذرین ایجاد شده‌اند. نقش‌‌ها روایتگر صحنه‌هایی روایی است که ارتباط مستقیمی با افکار و عقاید مردمان گذشته دارد. این نقوش حتی تا سال‌های اخیر نشان‌دهنده تداوم یک سنت دیرین بوده است. قدمت نقوش را می‌توان حداکثر به دوره عصر آهن یا جدیدتر از آن رساند. مطالعه این آثار در غرب ایران، از آن جهت اهمیت دارد که این آثار در منطقه‌ای قرار گرفته‌اند که از دوره‌های پیش از تاریخ تا دوره‌های اسلامی همواره به عنوان یک گذرگاه راهبردی میان اقوام گوناگونی مورد توجه بوده است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: پژوهش های باستان شناسی و تاریخ هنر
دریافت: 1400/4/22 | پذیرش: 1400/6/21 | انتشار: 1399/10/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.