دوره 42، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 42 شماره 4 صفحات 487-470 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sharifi M. Investigating Settlement Patterns in Hajilar Chai Region of Varzaghan, East Azerbaijan, Iran. Athar. 2022; 42 (4) :470-487
URL: http://athar.richt.ir/article-2-892-fa.html
شریفی مهناز. نگرشی بر الگوهای استقراری منطقه حاجی‌لرچای ورزقان، آذربایجان شرقی. فصلنامه علمی اثر. 1400; 42 (4) :487-470

URL: http://athar.richt.ir/article-2-892-fa.html


استادیار، پژوهشکده باستان‌ شناسی، پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی، تهران، ایران ، m.sharifi@richt.ir
چکیده:   (1193 مشاهده)

منطقه حاجی‌ لرچای در شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی قرار دارد. بررسی‌های باستان‌ شناسی منطقه به منظور روشن شدن چشم‌اندازهای استقراری منطقه انجام گردید. در مجموع، سی محوطه در منطقه شناسایی شد که در این بین، دو محوطه متعلق به عصر مفرغ میانی- جدید و پانزده محوطه، متعلق به دوره تاریخی شناسایی شد. با وجود شواهدی از دوره مفرغ در منطقه، به نظر می‌رسد که سکونت گسترده منطقه، از دوره تاریخی به بعد آغاز شده و تا به امروز نیز ادامه یافته است. منطقه حاجی‌ لرچای ورزقان جزو نقاط تقریبا کم‌تر شناخته‌شده به شمار می‌رود و پژوهش‌های باستان‌ شناسی تاکنون در منطقه انجام نشده است. این بررسی ابتدا توسط پژوهش‌های میدانی انجام یافت. سپس با نقشه‌های GIS، چشم‌انداز دقیق منطقه، مشخص و الگوهای استقراری تبیین گردید. در این پژوهش تلاش گردید هر محوطه به تفکیک، علاوه بر ویژگی‌های کلی وآسیب‌شناسی، معرفی الگوی استقراری منطقه نیز ارائه گردد. مهم‌ترین پرسش این مقاله، بررسی الگوهای استقراری منظقه است که تاکنون به آن پرداخته نشده و مسئله مهم این است که گونه‌شناسی استقرارهای حوضه رودخانه حاجی‌ لرچای چگونه است؟ چه سنت‌های فرهنگی در منطقه حضور داشته است؟ نتایج این بررسی نشان داد که اکثر محوطه‌های باستانی در کنار رودخانه حاجی‌ لرچای، از سرشاخه‌های رودخانه ارس قرار گرفته‌اند و شرایط زیست محیطی و نزدیکی به رودخانه و کد ارتفاعی نقشی مهم در ایجاد استقرارها داشته است.

متن کامل [PDF 2637 kb]   (165 دریافت)    

✅ نتایج این بررسی نشان داد که اکثر محوطه‌های باستانی در کنار رودخانه حاجی‌ لرچای، از سرشاخه‌های رودخانه ارس قرار گرفته‌اند و شرایط زیست محیطی و نزدیکی به رودخانه و کد ارتفاعی نقشی مهم در ایجاد استقرارها داشته است.


نوع مطالعه: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: پژوهش های باستان شناسی و تاریخ هنر
دریافت: 1400/5/18 | پذیرش: 1400/7/20 | انتشار: 1400/11/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.