دوره 42، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 42 شماره 4 صفحات 647-632 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانش‌آموخته کارشناسی‌ ارشد مرمت و احیاء ابنیه و بافت‌های تاریخی(میراث معماری)، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه بین‌ المللی امام خمینی (ره)، قزوین، ایران
2- استادیار گروه مرمت و احیای بناهای تاریخی، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه بین‌ المللی امام خمینی(ره)، قزوین، ایران
3- استادیار گروه مرمت، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران،ایران ، Sajadmoazen@iust.ac.ir
چکیده:   (1513 مشاهده)

آسیاب‌ها، بناهایی تاریخی با وجه عملکردی بوده که با پیشرفت صنایع، دیگر استفاده و رونق پیشین خود را ندارند. آسیاب کَهَک بنایی کم‌تر شناخته‌ شده از اوایل دورۀ قاجار است که در محلۀ مرزداران شهر تهران، به‌ عنوان شاهدی بر نحوۀ زیست دوره‌ای از تهران قدیم قرار گرفته و در حال حاضر در میان توسعه‌های شهر فراموش شده است. هدف این مطالعه، بازشناسی بنای آسیاب کَهَک از نظر تاریخی، عملکردی و معماری است. برای گردآوری اطلاعات لازم از روش کتابخانه‌ای و بررسی های میدانی بهره گرفته شده است. بر اساس یافته‌ها، آسیاب کَهَک به‌عنوان بخشی از مجموعه‌ای وسیع‌تر دارای نقش کلیدی در چرخۀ حیات روستای کَهَک بوده و امروزه با از بین رفتن بخش‌هایی از آن مجموعه، از جمله باغ و قطع ارتباط اجزاء با هم مثل عدم ارتباط آب قنات با آسیاب، هویت آن مخدوش و برای بازیابی این بنا باید به احیاء کل مجموعه و پیوند مجدد روابط از دست‌ رفته، پرداخت.

متن کامل [PDF 4127 kb]   (181 دریافت)    

✅ هدف این مطالعه، بازشناسی بنای آسیاب کَهَک از نظر تاریخی، عملکردی و معماری است. برای گردآوری اطلاعات لازم از روش کتابخانه‌ای و بررسی های میدانی بهره گرفته شده است. بر اساس یافته‌ها، آسیاب کَهَک به‌عنوان بخشی از مجموعه‌ای وسیع‌تر دارای نقش کلیدی در چرخۀ حیات روستای کَهَک بوده است.


نوع مطالعه: مقاله مرور کتاب | موضوع مقاله: حفاظت و مرمت
دریافت: 1400/4/11 | پذیرش: 1400/6/25 | انتشار: 1400/11/13

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.